70'ler - 80'ler
Pazarın Getirdikleri

Bir süreden beri ekranlarımıza “Tele - Pazar 78” programı içinde gelen “Pazarın Getirdikleri” sevilen müzik eğlence programlarından biri oldu. Çiğdem Kurt’un başarılı bir şekilde sunduğu “Pazarın Getirdikleri” programı 15 günde bir “Genç Sesler” adlı programla yer değiştirerek ekrana geliyor ve büyük ilgi topluyor. Seyircili bir çekimle gerçekleştirilen bu programda ünlü sanatçılar da sevilen şarkılarıyla huzurlarınıza geliyor.

Bugün izleyeceğimiz Pazarın Getirdikleri programında da sevilen sanatçılar var. Programı her zaman olduğu gibi Çiğdem Kurt sunuyor. Ekranlarımıza 14:15’de gelecek “Pazarın Getirdikleri”nin ilk sanatçısı Arif Sağ. Daha sonra Yavuz Top ekranlarımızda olacak. Türk Hafif Müziği’nin ünlü sesi Ayla Algan bugün katıldığı programda “I Love You” adlı şarkısını sunacak ilk olarak. Daha sonra Türk Hafif Müziği’nin bir başka ünlü ismi Esmeray gelecek ekrana ve sanatçı, “Başka Bir Şarkı” adlı eserini söyleyecek. Esmeray’ı Tülay “Deli Etme Beni” adlı şarkısı ile izliyor.

Türk Hafif Müziği sanatçılarının her zaman olduğu gibi, yine yoğunluk taşıdığı “Pazarın Getirdikleri”nde genç bir sanatçı Kayahan’dan “İstanbul” adlı şarkıyı dinleyeceğiz.

Arada parodilerle süslenecek olan müzik – eğlence programında daha sonra huzurlarınıza Sevda Karaca gelecek. Sanatçı ilk olarak “Ayrılan Yollar” adlı şarkısını sunacak. Sevda Karaca’yı daha sonra “Çık Ortaya” adlı şarkısında da izleyeceğiz.Sevda Karaca’yı Ayla Algan’ın potbori şeklinde sunacağı şarkıları izliyor. Ardından Marşandiz topluluğu ekranlarımıza gelecek. Grup “Obla di Obla da”yı sunacak. Esmeray “Nereye” adlı şarkısını söyledikten sonra sırayı Nazan Öncel’e verecek. İzmirli genç sanatçı “Sana Kul Köle Olmuştum” adlı şarkısını sunduktan sonra programı Ayla Algan “Allam Allam” adlı şarkıyla kapatacak.
Müzik dünyasında yeni bir İzmirli

Genç sanatçı gelecek için iddialı ve umutlu

İzmir’den son yıllarda müzik dünyasına genç sesler yetişiyor. Aylin Urgal, Sezen Aksu, ve Gülistan Okan’dan sonra sıra Nazan Öncel’de. 22 yaşındaki Nazan Öncel 1978 yılında ‘Canın İsterse’ adlı şarkısıyla ekrana çıkmıştı. Sanatçı daha sonra 1978’de geçtiğimiz ay içinde ‘Tele-Pazar’ programında söylediği ‘Sana Kul Köle Olmuştum’ adlı şarkısıyla ilgi topladı.

Televizyona sürekli olarak teni isimler, yeni sesler kazandırmak için çaba harcayan TV yetkilileri, şimdi de Nazan Öncel’e şans tanıyorlar. Onun ileride müzik dünyasının güçlü seslerinden biri olacağı belirtiliyor. Birkaç TV programı daha yapmak için şu sıralarda çalışmalarını sürdüren Nazan Öncel, “müzik dünyasında artık ben de varım” diyor ve genç sanatçı, özellikle TV denetimini aşabilecek şarkılar için hazırlıklarını, çalışmalarını sürdürüyor.

Nazan Öncel, 22 yaşında İzmirli bir sanatçı.. Televizyon sayesinde üne kavuşan genç seslerden. Nazan Öncel, bundan sonra müzik dünyasında güçlü yapıtlarla olacağını belirtiyor..


15.10.1982
Milliyet
Hey Dergisi

Yağmur Duası

Söz ve Müzik: Selahattin Cesur

Vefasız bir talihim

Bir çaresiz derdim var

Sanki bunlar yetmez gibi

Bir de yardan zulüm var

Nasıl yanmam nasıl ağlamam

Her gün içip nasıl kahrolmam

Yağmur duasını ettim giderken gözlerimle

Yoksa gözlerimde yaşın ne işi vardı

Ne yaptımsa ne ettimse ben benden gittim

Yoksa saçlarımda beyazın ne işi vardı

Bu hayatın kahrını çekemiyorum artık

Ne sevgi ne kadere inanmıyorum

Bayram Özel Eğlence Programı

İzmir Televizyonu’ndan Tümay Dane ve Kaynak Gültekin’in hazırladığı program Efes Harabeleri ve Sart Harabelerinde Disko Show biçiminde sunulacak. Programa katılacak olan sanatçılar sırasıyla Nazan Öncel, Meral Zuhal İkilisi, Beyaz Kelebekler, Coşkun Demir, Kartal Kaan, Çetin Alp, Bilgen Bengü, Erdem Alkın.Öncel önce İzmir'den ilgi bekliyor

Ünlü sanatçıları yetiştirmekle ün yapmış olan İzmir, yine bir sanatçıyı ünlü etme yolunda. Şimdi de sırada Nazan Öncel var.

Evli ve 6 yaşında bir çocuğu olmasına rağmen müzik çalışmalarını günden güne hızlandırarak devam ettiren sanatçı büyükbir hızla zirveye doğru tırmanıyor.

Sanat hayatına başlamadan önce uzun bir süre müzik eğitimi gören Nazan Öncel TRT’nin açtığı müzik yarışmasında çok iyi bir derece aldı. İlk defa 1976 yılında bir televizyonprogramı yapan sanatçı, beste çalışmaları ve söz yazarlığı da yapıyor. Yaptığı besteler ile plak şirketlerinin dikkatini çeken Nazan Öncel, “Sana Kul Köle Olmuştum” adlı plağını 1978 yılında doldurdu. Bu plaktan sonra iki kez üst üste televizyon programı yapan sanatçı 1979 yılında ilk defa sahneye çıkmaya başladı.

Nazan Öncel, Turhan Yükseler ile birlikte hazırladığı “Sevgiler Benden Olsun” ve “Dinmeyen Sızılar” adlı parçalarını Grup Marşandiz eşliğinde plağa okudu. Yaptığı müzikte ve sözlerde kaliteye çok önem veren sanatçı çok titiz davranıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde iki plak firmasından Long-Play doldurması için teklif alan Nazan Öncel hemen çalışmalarına başladı.

Bu arada Ege Yecht kulüpte programını da sürdüren sanatçı İzmirli olduğu için önce İzmir’den ilgi bekliyor.

Pazarın Getirdikleri

Çiğdem Kurt’un sunduğu ve sonunda şarkı söylediği Pazarın Getirdikleri programı bugün yine kalabalık bir sanatçı topluluğu ile karşınızda olacak. Programa katılan sanatçılar ve söyleyecekleri şarkılar ise şöyle sıralanıyor:

Sevda Karaca “Ayrılan Yollar, Çık Ortaya”, Neşe Alkan “Geçti Artık Ne Fayda, Ağlar Geldim Hani Gülmem”, Ali Rıza Binboğa “Yarınlar, Senin Derdin Benim Derdim, Baharım Sensin”, Arif Sağ - Yavuz Top “Bir açış, Azeri oyun havası, Ankara’nın Divan Ayağı”, Kayahan “İstanbul Hatırası”, Uğuray Ertürk “Bir Kadeh Daha”, Nazan Öncel “Sana Kul Köle Olmuştum”, Güzin ile Baha “Gölgeler, Olamam Ki, Çal Çal”, Ayla Algan “ I Love You, Ne De Olsa Karın, Bir potbori, Alam Alam Seni Yar”, Esmeray “Bir Başka Şarkı, Nereye”.İlden İle

Aydın’daki çekimlerde 9 sanatçı yer aldı

İlde İle’yi son kez izleyeceğiz

Bu yıl ki yayın döneminin son “İlden İle” programında Aydın ili tanıtılacak. Ege Bölgesi’nin 2. büyük kenti olan Aydın’ın tarihi geçmişi, ekonomik yapısı, turistik önemi ve bazı yöresel gelenekleri anlatılacak.

Sanatçı çekimlerinin kentin görülmeye değer yerlerinde gerçekleştiği programda ayrıca bazı Aydınlılar ile de söyleşi yapılacak, kentle ilgili bilgiler alınacak.

Programa katılan sanatçılar

Her zaman olduğu gibi bu kez de programı Oya Birgül sunuyor. Programın konuk sanatçıları ise şöyle sıralanıyor: Nazan Öncel, Füsun Önal, Erdem Aklın, Güliz Mert, Ziya Taşkent, Hale Gür, Meryem Ün, Nimet Oğuz ve Özcan Özger.

Nazan Öncel

İzmirli genç sanatçı Nazan Öncel’i son olarak yine bir İzmir yapımı olan “İmbat” adlı programda izlemiştik. Nazan Öncel’in tek isteği, yeni yaptığı uzun çalarında ki şarkılardan oluşan bir solo program yapmak. İzleyicilerin karşısına tek bir şarkıyla değil, en az dört parçayla çıkmak.İlden İle

Bu gece Aydın ilimizdeyiz

Ankara Televizyonu’ndan Erşan Başbuğ, Adem Gürses ve İsmail Güngör’ün birlikte hazırladığı “İlden İle” programında Aydın ilimiz, çeşitli yönleriyle sanatçılar eşliğinde tanıtılacak. Programın müzik bölümünde yer alan sanatçılar ve söyleyecekleri şarkılar şunlar:

Sanatçılar ve şarkıları

Erdem Aklın “Duyan Yok Ki” “Sana Susadım”, Nazan Öncel “Bir Zamanlar”, Özcan Özge “Genç Osman”, Ziya Taşkent “Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar” “Mihrabım Diyerek”, Güliz Mert “İnan Sevileceksin”. Bu sanatçılardan sonra Hale Gür, Meryem Ün, Nimet Oğuz Üçlüsü, iki tane potbori sunacak. Programda yer alan Füsun Önal, son anda yapılan değişiklik sonucu çıkartıldı.

Bir Plak - Nazan Öncel, Yağmur Duası

İzmirli genç besteci-söz yazarı ve yorumcu Nazan Öncel şu günler müzik dünyasını zorluyor. Zorluyor diyoruz zira, sanatçı daha önce de bir 45'lik plak yapmış, adını duyurmuştu. Ardından bir suskunluk dönemine giren, aslında piyasa şartlanmalarından kaynaklanan bu suskunluk "Yağmur Duası" ile son buldu. Ve sanıyoruz Nazan Öncel büyük emek sarfettiği Yağmur Duasın'da beklediği çıkışı bulacak. Bize bu kanıyı veren de Nazan Öncel'in kendine özgü bir tür yaratma konusundaki uğraşıları, çabaları...

LP'den de anlaşılacağı gibi Öncel mümkün olduğu kadar özgün olma konusunda çaba sarfetmiş. Ancak belki plak şirketinin baskısı, belki plağın satış şansını etkilemek amacıyla, kısaca sözünü ettiğimiz "piyasa şartlanmaları" nedeniyle bir yerde ucundan kıyından da olsa arabeske bulaşmış.

Gerçi "Sen de mi arabeske sığındın Nazan Öncel?" demiyeceğiz. Zira bu ülkenin "superstar" diye adlandırdığı, piyasa ile hiçbir sorunu olmayan Ajda Pekkan'ı bile arabeske sığındıktan sonra. Bizi yadırgatan seçtiği arabesk şarkıların biraz eskiye dayanması, özelliklerini yitirmiş olmaları. Albüme adını veren "Yağmur Duası" , "Damarımda kanımsın" , "Zalimin Zulmü" gibi eskimiş şarkılar yerine, yenilerini kullanabilirdi. Bunun ötesinde LP'de yer alan tüm şarkılar sanatçının kendi ürettiği, gelecek için bizi umutlandıran yapıtları.

Bir çok ünlü, gecede yüzbinler kazanan şarkıcılarımızın bile akıllarına getirip, denemek istemedikleri bir ortamda, Nazan Öncel'in özgün yapıtlarının yer aldığı bu başarılı çalışmasını kutluyor, bir sonraki albümünde daha güçlü olacağına inanıyoruz.

İstanbul İzmir arasında mekik dokuyor

Bu gece "İmbat" da iki parçası ile izleyeceğimiz hafif müzik sanatçısı Nazan Öncel, sanat yaşamını sürdürebilmek için İzmir ile İstanbul arasında mekik dokuyor. 1978 yılından bu yana profesyonel olarak müzikle uğraştığını belirten sanatçı, iki şehir arasında gidip gelmesinin nedenini şöyle anlatıyor.

"İzmir'de oturan, evli bir santçı olarak sesimi geniş kitlelere duyurabilme olanağım çok az. Sanat ilişkilerimi sürdürebilmek için kış ayları süresince en az 30-40 kez İstanbul'a gidip geliyorum. Basın, TRT, plak ve gazino dünyası İstanbul'da öbeklenmiş. Bu nedenle sürekli seyahat ediyorum diyebilirim."

Son kez 1980 yılında ekrana çıkan Öncel'in şu sıralar denetimden geçen 4 şarkısı var. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak "İlden İle" de yer alacak olan şarkıcı Ekim ayında da ZDF'nin hazırladığı bir programla yurt dışındaki vatandaşlarımıza seslenecek. Nazan Öncel bu konuda şöyle diyor:

"Yıllardır İzmir-İstanbul arası gidip geliyorum. Ama sanırım bu gidip gelmelerim en çok bu yıl işe yaradı. Çünkü arka arkaya TV programları yaptım."Denetimin son kurbanı

"Yağmur Duası" albümüyle tanıdığımız Nazan Öncel, TRT Denetim Kurulunun son kurbanlarından.

Sanatçının denetime gönderdiği 5 parçanın tümü yayınlanamaz kararı aldı. Özellikle sanatçının listelere giren yapıtı "Hüdaverdi bey amca" da TRT Denetim Kurulu, ilginç bir karara vardı. Karara göre, sözler hafif müzik denetim kıstasları 1/F maddesine göre uygun değil. Yani güftede mana, şiiriyet ve güzellik unsurları yokmuş. Aynı gerekçe "Demedim mi" adlı yapıt için de söz konusu. TRT Denetim Kurulunu oluşturan yüksek müzik bilgili (!) şahsiyetler, şu şiiriyet, güzellik ve manayı açıklasalar da biz de öğrensek nasıl birşeyler olduğunu. Defalarca yazdık, defalarca söyledik...

Denetim Kurulu çağdaş bir uygulamadır. Halk istediğini dinler, benimser. Sanatçı alabildiğince özgür olmalı, özgür üretmelidir. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.İmbat

İzmir Televizyonu tarafından hazırlanan müzik ve eğlence programının sunuculuğunu Levent Çelmen yapıyor... Parodilerde Şemsi İnkaya, Selmin Barutçuoğlu ikilisini izleyeceğiz. Katılan sanatçılar, Savaş Bağcan, Nazan Öncel, Nuray Akın, Ahmet Güngör, Mihriban Sayın, Servet Önder...

Nazan Öncel yeni plağını bitirdi

İzmir’in Pop Müzik dünyamıza armağan ettiği genç şarkıcılardan Nazan Öncel, “Yağmur Duası” adını verdiği ilk LP’sini tamamladı. Önümüzdeki günlerde Tempo Plak etiketiyle piyasaya çıkacak olan uzunçalarda sırasıyla şu parçalar yer alıyor: “Yağmur Duası / Zalimin Zulmü / Damarımda Kanımsın / Ben Yalnız Seni Sevdim / Kaderimde Hep Güzeli Aradım / Hüdaverdi / Demedim Mi / Kim Demiş / Böyle Mi Olacaktı/ Geçti Güzelim / Şahane Gözler”.Avni Anıl'a güveniyor

Nazan Öncel İzmirli genç bir şarkıcı. 1975’de TRT’nin açtığı “Amatörler Ses Yarışması”nda dereceye girince ekrana çıkarak şöhret olma yolunda ilk adımını atmış. Daha sonra Melodi Plak ile anlaşarak bir 45’lik yapmış. Ancak bu plağı beklediği ilgiyi görmeyince müzik dünyasından ayrılmış.

Nazan Öncel, 1980 yılında “Eurovision Şarkı Yarışması”na girerek ilk 15 yapıt arasında yer almış. “Hırçın Kız” adlı şarkısıyla yeniden merhaba demiş. O günden sonra kendi deyişiyle şansı biraz yaver gitmiş ve bir plak şirketiyle anlaşmış.

Daha sonra bu şirketten ayrılarak Tempo Plak ile çalışmaya başlamış. Nazan Öncel şu sıralarda yeni bir çıkışa hazırlanıyor. Müzik dünyasında arzuladığı çıkışı ilk LP’sini yaptıktan sonra yapabileceğini söyleyen Öncel şöyle diyor:

“Biraz benim, biraz da eski plak şirketimin yanlışlıkları nedeniyle müzik dünyasından ayrı kaldım. Sonunda eski şirketime yeniden dönerek yeni bir çalışma dönemi içine girdim. Nisan ayı başında çıkacak olan ilk LP’mde 10 yeni beste yer alacak. Bunlardan bir kısmı bana, bir kısmı da Avni Anıl’a ait. Özellikle Avni Anıl’ın iki bestesine çok güveniyorum.”

Pop Müzik’te istediğim bir yere geldikten sonra şartlar uygun olursa Türk Müziği de söyleye bileceğini belirten Nazan Öncel, ilk LP’ sinde Avni Anıl’ın “Günbegün Yaşanan O Hatırayı” ve “Kaderimde Hep Güzeli Aradım” adlı şarkıları almasının bir anlamı olduğunu söylüyor.

Osman İşmen’in düzenlemelerini yaptığı bu ilk çalışmada Anıl’ın yapıtlarını Pop Müziği kalıpları içerisinde seslendirecek olan Öncel, İstanbul – İzmir arasında mekik dokuyor bu uğurda.Nazan Öncel, İzmir'den gerçek sanatçılar çıkar sözünü kanıtlıyor

Nazan Öncel, Türk Pop'unun yenilerinden.. Ve bu günlerde yaşamının en mutlu günlerini yaşıyor. 6 aydan beri uğraştığı ilk uzunçalarının hazırlıklarını tamamlayan sanatçı, bu çalışmasından oldukça ümitli.

Önümüzdeki hafta "Tempo" etiketiyle yayınlanacak olan ve "Yağmur Duası" adını taşıyan yapıtın bir özelliği de Öncel'in "Ben Yalnız Seni Sevdim", "Böyle Mi Olacaktık", "Demedim Mi?", "Şahane Gözler" ve "Kim Demiş" adlarında 6 bestesinin bulunması. Ayrıca İzmirli ünlü besteci Avni Anıl'ın da "Kaderimde hep Güzeli Aradım" adlı yeni yapıtı da yer alıyor uzunçalarda..

Genç sanatçının bir başka mutluluğu da İstanbul'a yerleşmeye karar vermesi. Dostları sayesinde İstanbul'da gönlüne göre bir kiralık daire bulan Öncel, bunda böyle müzik çalışmalarını bu kentte sürdürecek. Sanatçının bir başka isteği de 82 Fuarı'nda yer almak. Bu nedenle İstanbul'a gider gitmez çalışmalarını fuara göre yönlendireceğini belirten Öncel, "Göreceksiniz İzmir'den yetişen her sanatçı arkadaşım gibi ben de üzerime düşen görevi yapacağım. İzmir'den gerçek sanatçı çıkar sözünü doğrulayacağım bir kez daha" şeklinde konuşuyor.


1983


Ramazam Özel Eğlence Programı

Tele-Kabare'nin üçüncüsü "Kıskançlık-Hoşgörü adı taşıyor.

Bu arada Nazan Öncel'den "Sana Kul Köle Olmuştum", Mehlika Kenter'den "Yalnız Bırakıp Gitme Bu Akşam" ve Bedri Ayseli'den "Yar Dileği"ni dinleyeceğiz.

Programın hazırlayıcıları: Gürol Gökçe, Aydoğan Ergezen ve Kahraman Afyonoğlu...


1983Tele Kabare'de bu gece

Ramazan Özel Eğlence programlarının bu gece 15'incisi ekrana gelecek.

"Tele-Kabare" adı altında izleyeceğimiz yapımda "Kıskançlık-Hoşgörü" bölümü, tiyatro oyuncuları tarafından kısa kısa skeçler halinde ekranda sergilenecek.

Müzik Programı

Programa bağlı olarak "Türk Hafif Müzik sanatçısı Nazan Öncel, Sana Kul Köle Olmuştum, Türk Sanat Müziği solisti Mehlika Kenter, Yalnız Bırakıp Gitme Bu Alşam, Türk Halk Müziği solisti Bedri Ayseli, Yar Dileği" adlı parçaları söyleyecek.


21.04.1983
Güneş Gazetesi

Huzurevi'ne revir yapacaklar

Alsancak Lioness Kulübü yardım için kolları sıvadı

Huzur evine revir yapacaklar

İzmir – (Güneş) Büyük İzmir Oteli’nin çatısında dün öğleden sonra yer yerinden oynadı. Alsancak Lioness Kulübü’nün bayan üyelerinin Gürçeşme Huzurevi’ne bir revir kazandırmak için düzenlediği kermeste, üyelerin el emeği, göz nuru ve alın teri dökerek gerçekleştirdikleri eşyalar adeta kapışılarak satıldı. Bu arada Türk Hafif Müziği’nin genç ve başarılı sanatçısı Nazan Öncel, birbirinden güzel parçalar okuyunca “Kermes’in Kraliçesi” seçildi.

Bu kermesin büyük önem taşıdığını belirten Başkan Yücel Göktepe, “Gürçeşme Huzurevi’nin bazı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların arasında da kuşkusuz en önemli yeri bir revir tutuyor. Bu reviri gerçekleştirebilmek için tüm hanımlar çalışıyoruz. Bu arada Nazan Öncel’in de bizimle birlikte olması mutluluğumuzu artırmıştır” dedi.

Öte yandan Nazan Öncel ise, “Huzurevi, özellikle son yıllarda yurdumuzda daha bir önem kazanmıştır. Buraya yapılacak olan bir revirin gerçekleşmesinde katkımın olması için inanın gecemi gündüzüme katar ve sesimle yardımcı olmaya çalışırım” şeklinde konuştu.


1976
TRT Yeni Sesler Programı

15 günde bir yayınlanan program genç kabiliyetleri ekranlara getiriyor

Bu hafta 15.10'da yayınlanacak olan 'Yeni Sesler' programına katılan genç sanatçılar ve söyleyecekleri şarkılar şöyle:

Nilgün Başaran "Aşk Yolunda" adlı şarkısıyla ekranda olacak. Nigün Başaran'ı Sem Üçlüsü izliyor. Sanatçılar sizlere "Duygu" adlı şarkılarını söyleyecekler. Daha sonra bir yeni sanatçıyı daha izleyeceğiz: Serpil Nur, söyleyeceği şarkı "Muhtacım". Programın bir başka sanatçısı Meltem "İlk Buluşmamız" adlı şarkıyı sunarken, genç sesler içinde büyük istikbal vaadeden İzmirli sanatçı Nazan Öncel, sevilen şarkısıyla huzurlarınızda olacak. Genç sanatçı "Sana Kul Köle Olmuştum" adlı şarkısını sunacak.


13.07.1983
Bayram Gazetesi

Sahnelerde yeni bir üçlü

İlhan Daner, Nazan Öncel ve Balarısı Özdemir birleştiler.

Günümüzde sahnede başarılı olmak isteyen sanatçıların yenilik yapması şart oldu. İşte bu doğrultudan yola çıkan İlhan Daner ile Balarısı Özdemir, aralarına Türk Hafif Müziği’nin genç ve başarılı sanatçısı Nazan Öncel’i aldılar.

Fuarda ilk kez üçlü olarak sahneye çıkacaklarını belirten İlhan Daner, “doğrusu bu yenilik her birimize de çok kazandıracak. Her şeyden önemlisi Nazan Öncel’le yaptığımız üç-dört prova bizi son derece ümitlendirince bu işe giriştik. İnşallah başarılı da olacağız. Bundan kuşkum yok” derken, Balarısı Özdemir ise şöyle konuştu : “Sahnelerde komedyenler de esprisini kaybetmeye başladı. Halen çalışan komedyenleri toplayın, bir elin parmakları kadar ya vardır ya da yokturlar. Ama madem ki bu bir sanattır ve biz de bu sanatı en iyi biçimde gerçekleştirmeye çalışıyoruz, ekmek parasını çıkarmak için bazı yenilikleri uygulamamız da gerekiyor. İşte bu ihtiyaç bizim vardığımız kararı ortaya çıkardı.”

Nazan Öncel bu denemenin iyi sonuçlar vereceğine inandığı için sahnelerde bundan böyle yepyeni bir grubun oluşacağını belirterek şunları söyledi:

“İlhan ile Özdemir beyler İzmir’e iki günlüğüne gelmişlerdi. Bir ara kendileri ile beraber olduk. Bu arada şakadan esprileri sürdürdük. Bir de baktık ki biz iyi bir üçlü oluşturabiliriz. Nitekim bunu yaptık. Denemeler, provalar olumlu sonuç verdi. Fuardan önce bir gazinoda program yapacağız. Daha sonra bu programı fuar süresince de sürdüreceğiz. Sonucun hepimiz için de hayırlı olmasını diliyorum.”Gaziantepliler Bursa'da bütünleştiler

Gaziantep gecesine Türk Hafif Müziği sanatçısı Nazan Öncel ve Mustafa Sağyaşar da şarkılarıyla davetlilerin neşesine neşe kattılar.

Nazan Öncel'in şarkılarıyla coşan ve dansöz Diler ile birlikte piste fırlayan konuklar halay çektiler.


Ocak 1984
Bursa Hakimiyet

Nazan Öncel'le evlilik üzerine söyleşi

Bir aileye bir çocuk az

Çelik Palas Gece Kulübü'nde programı sona eren Başarılı ve hanımefendi sanatçılardan Nazan Öncel'le aile mutluluğu hakkında söyleştik.

Evli ve bir çocuk annesi olan Nazan Öncel mutlu bir yuvaya sahip. Bakın Öncel evlilik hakkında neler söyledi:

"Çocuk ailede mutluluğun anahtarıdır. Her ailede tatışma ve ufak tefek kavgalar olabilir. Ne var ki bu tartışma ve aile kavgalarını çocuklara yansıtmamak gerekir. Her evliliğin meyvası çocuktur. Bu meyva da sevgi, sevkat ve titiz bakım ister."

Ankara Radyosu'nun açmış olduğu bir ses yarışmasında birincilik kazandıktan sonra sahne hayatına geçen Nazan Öncel, çocuğa karşı aşırı bir sevgisi olduğunu söylüyor. Ailede bir çocuğun az, üçten fazlasının da çok olduğunu belirten sanatçı pek istemesine rağmen bir çocuk sahibi daha olamamasından dert yanıyor.

Bursa Hakimiyet okurları için Türkiye Çocuk Evleri Vakfı'nın Bursa bakım yuvasını ziyaret edip öğretmen ve uzman bakıcılardan görüşlerini alan Nazan Öncel,aile planlamasının gerekliliğine inandığını da belirtti.Çelik Palas Gece Kulübü

Çelik Palas'ın devamlı orkestrası Grup Çağdaş'ın başarılı üyesi Oğuz Onay, Büyük Yıldız Oteli'ne transfer oldu. Onay, Çelik Palas'ta son programa çıkmadan önce orkestra arkadaşları ve Nazan Öncel'le bir anı fotoğrafı çektirdi. "Birbirimizi unutmayacağız" diyen müzisyenler Çelik Palas'taki programlarından önce son kez biraradalar.


1979
Yeni Asır Gazetesi


04.04.1979
Yeni Asır Gazetesi

Nazan Öncel ekran için iddialı

İzmirli sanatçı Nazan Öncel ilk yapıtının büyük ilgi görmesi üzerine ikinci plağının da hazırlıklarını tamamladı.

Ekrana geleceği günleri sabırla beklediğini ve uzun süredir ekranlardan, radyolardan uzak kaldığını belirten genç ve güzel sanatçı, evliliğin şöhreti her zaman engellediğini söyledi. Eşi ve çocuğu ile çok mutlu olduğunu her fırsatta söylemekten çekinmeyen ve bugüne değin evliliğini hiçbir zaman birçok sanatçının aksine saklamayan Öncel, yeni çalışmalar içinde bulunduğunu belirtti.

İzmir’de bir tavernada çalışan ve büyük ilgi gören Nazan Öncel, müzik ve özel yaşamı ile ilgili olarak şöyle konuştu:

“Evlilik gerçekten bir sanatçının şöhretini öldürüyor. Ben çok mutlu bir anneyim ve eşim dünyanın en iyi insanı. Şimdilik İzmir gazinolarında çalışıyorum. Bir, iki plak ve televizyon çalışmalarından sonra İstanbul gazinolarından gelen teklifleri düşüneceğim. Bu arada ekrana çıkacağım günleri sabırla bekliyorum. Çünkü bir sanatçının şöhretinde Beyazcam büyük söz sahibi…”


1978

Nazan Öncel: Müzik dünyasında bende varım

Müzik dünyamızın İzmirli sanatçılar kervanına bir yenisi daha katıldı geçtiğimiz günlerde. Bu genç sanatçının adı: Nazan Öncel.

22 yıl önce İzmir’de dünyaya gözlerini açan Nazan Öncel, klasik bir deyimle küçük yaşlardan beri müzikle uğraştığını belirtiyor. Ancak evlendikten sonra eşinin yardımlarıyla kendisini müziğin kucağında bulduğunu da söylemekten kaçınmıyor.

Şimdilik sahneye çıkmak yok

1976 yılının haziran ayında ilk kez “Canın İsterse” adlı parçasıyla TV’ye çıkan şarkıcı, tam bir yıl sonra da “Melodiden Melodiye” adlı programda aynı şarkısıyla televizyonda yeniden yer almış. Geçtiğimiz hafta “Tele – Pazar"da, ilk plağı “Sana Kul Köle Olmuştum”u söyleyen Nazan Öncel plak dünyasında yapmak istediklerini yaptıktan sonra sahneye geçeceğini söylüyor.

Müziğe önceleri iddiasız olarak başladığını ancak şimdi, iddialı olması gerektiğini savunan şarkıcı: “Bundan böyle iyi yapıtlar sergilemek ve hedefime ulaşmak istiyorum. Özdener, Erdener ve Necdet Koyutürk’ten oluşan bir ekiple en kısa zamanda düşündüklerimin olacağına inanıyorum” diyor.

Var olduğunu kanıtlayacak

İki yıl önce kendi söz, müziğini yaptığı “Canın İsterse” adlı yapıtından sonra, birkaç beste çalışması daha yaptığını belirten Nazan Öncel, “artık ekibim olduğuna göre, tek yönlü şarkıcı olmam yerinde olacaktır” diyerek sözlerine, şunları ekliyor: “İlk plağımın ardından ikincisi için çalışmaya başladık bile… Bütün gücümle bundan böyle müzikte var olduğumu kanıtlayacağım.”


04.09.1982
Güneş GazetesiGüneş GazetesiBursa Hakimiyet

Nazan Öncel, 1984 benim yılım olacak

İzmir Karşıyaka’dan yetişip müzik piyasamızda kendinden emin bir şekilde ilerleyen genç şarkıcı Nazan Öncel, “1984 benim yılım olacak, ayrıca yeni bir yıla Bursa’da girmenin mutluluğu içindeyim” diyor.

Nato’nun İzmir’deki karargâhında görevli olan eşi ve dokuz yaşındaki oğlu ile birlikte yeni yılı Bursa’da karşılayan şarkıcı Öncel, İzmir Konservatuarı mezunu. Klasik gitar çalışmaları yapıyor. 1976 yılında TRT’nin açtığı bir yarışma sonucu profesyonel müziğe başlamış. 2 yıl sonra da ilk plağını çıkarmış. Daha sonra Yağmur Duası isimli ilk uzunçaları ile listeleri zorlayan şarkıcı, sözleri ve besteleri kendine ait yepyeni bir uzunçaların hazırlıkları içinde.

Bir dolu TV programında izlenen Öncel, “başarılıysam bunu aile düzenime borçluyum. Sanatımdan önce ailem gelir. Son zamanlarda sanatçıların yanlış değerlendirilmelerinden yakınıyorum. Sanatçılara bu göz ile bakanlara ben de her kuşun eti yenmez diyorum” şeklinde konuşuyor.

1981 ve 1983 Eurovision Şarkı yarışmalarına katılıp ilk ona girmeyi başaran sanatçı, bu seneki yarışma için de “bizim sanatçılarımızın bu işe profesyonelce yaklaşımları yetersiz. Arkadaşlar el birliği ile bir şeyler yapmak zorunda. Arkadaşlarımız bütünleştiği takdirde Eurovision olayında bir yerlere ulaşabiliriz” diyor.


1978
Ege Expres

İzmir, TV'ye yeni bir yıldız kazandırdı

Türk Hafif Müzik dünyası yeni bir sanatçıyı karşılamak üzere - 21 yaşındaki genç sanatçının adı Nazan Öncel.

Karşıyakalı olan genç sanatçının Melodi Plâk tarafından hazırlanan bir plâğı piyasaya çıktı bile. Söz ve saz müziğini Erdener Koyutürk'ün hazırladığı parçaların adları "Kader Bu Çekeceksin" ve "Sana Kul Köle Olmuştum.

Müzik çalışmalarına ilk olarak 1975 yılında başlayan Nazan Öncel, 1978 yılında profesyonel olarak çalışmayı seçti. İlk plâğının ardından hemen bir TV programında görünen Nazan Öncel'i Pazarın Getirdikleri adlı yapımda izledik geçen hafta. Bu çekimin ardında da Haziran ayında TV'de görünecek olan genç sanatçının amacı ikinci plâğını yapmak ve ardında da LP hazırlamak.Hoş geldin Nazan Öncel

Genç sanatçının hazırladığı ilk LP'si Nisan ayında çıkacak.

İzmirli bir sanatçı Nazan Öncel, Karşıyaka'da doğmuş. İlk, orta ve lise tahsilini İzmir'de yapmış. Müzik içinde büyümüş denebilir Nazzan için. Babaannesine varıncaya değin aile fertleri müzikle uğraşıyorlarmış. Özellikle babaannesi çok iyi ud çalarmış. Bir yandan tahsilini sürdürürken müzik dersleri almaya başlamış. İstemiş ki müziğin alfabesini öğrensin, öyle sahneye çıkıp 5 şarkı söyleyenlerden olmasın... Ve küçük yaştan beri kafasına koymuş, şarkıcı olmayı. Tutkunmuş müziğe Nazan.

İlk kez 1975 yılında TRT'nin açtığı Amatör Ses Yarışmasında aldığı derece ile sesini duyurmuş. Ve yarışma bandı "memleketim" parçasını TV'de seslendirmiş. 1978'de bir 45'lik çıkarmış hiç tutmamış. Plağı sadece kendisi ve arkadaşları almışsa da aldırmamış... Sanat dünyasına girme savaşımına devam etmiş, hatta 81'de Eurovision elemelerine katılmış kendi bestesiyle, ilk 15 arasına girmiş. Bu arada çeşitli lokallerde sahne almış.

Çoğu kendi bestesi

Ve bugüne gelmiş Nazan Öncel. Piyasanın tüm engellemelerine karşı mücadelenin son aşamasında, harıl harıl LP'sinin pazarlıklarıyla meşgul. Şarkıların 8 tanesi kendi sözleri, kendi bestesi... Nisan başında piyasaya çıkacak LP'deki parçaların düzenlemelerini Osman İşmen yapıyor. Pop müziğimize bir yeni besteci, bir yeni ses katılıyor.

Hoş geldin Nazan Öncel!...Bursa Hakimiyet

Bir koltukta iki karpuz taşıyacak

Bursa'da başarılı bir program sunan Öncel, yakında ticaret hayatına atılacak

Nazan Öncel, bu yıl, Eurovision şarkı yarışması'na katılamayacağını söylüyor